Baner DŚJ ze św. Hubertem

św. Hubert

Widzenie św. Huberta

Patron leśników
i jeźdźców

więcej »

św. Jerzy

św. Patryk

Patron kawalerzystów
i opiekun koni

więcej »

św. Filip

św. Filip Apostoł

Jego imię oznacza "przyjaciel koni"

więcej »

bł. Zefiryn

bł. Zefiryn

Patron osób zajmujących się handlem końmi

więcej »

Wizja św. Eustachego

Patron weterynarzy

św. Eustachy (Placyt)

20 IX – wspomnienie liturgiczne   Facebook
 

Św. Eustachy, żył na przełomie I i II wieku. ku. Nim został chrześcijaninem nosił imię Placyd (Placidas) i był znamienitym wodzem wojsk cesarzy Wespazjana i Hadriana. Podczas jednego z licznych polowań zetknął się z jeleniem, który między porożem miał krzyż, symbol Syna Bożego. Piękny zwierz przemówił do myśliwego, wskazując mu chrześcijaństwo jako drogę, którą powinien podążyć. W ślad za tym niezwykłym przesłaniem Placyd wraz z żoną i dwoma synami przyjął chrzest, na którym otrzymał imię Eustachy.

Widzenie św. EustachegoWybór ten okazał się dla rodziny Placyda brzemienny w skutki. Cesarz Hadrian, zagorzały przeciwnik chrześcijaństwa, skazał ich na śmierć (ok. 118 r.), gdy nie chcieli się wyprzeć nowej wiary. Egzekutorami były lwy, które miały ich pożreć. Zwierzęta jednak nawet nie zbliżyły się do rodziny przyszłego świętego. Nie uchroniło to jednak ich przed śmiercią. Zostali bowiem wrzuceni do rozżarzonego, spiżowego wołu, gdzie zginęli, lecz ich ciała pozostały nienaruszone.
Jest patronem leśników i weterynarzy, a także myśliwych, strażaków, traperów, kupców, płatnerzy i rusznikarzy. Wzywany jest również w przypadku choroby koni.

Modlitwa do św. Eustachego

Święty Eustachy, opiekunie i wspomożycielu ludzi, którzy życie, pracę i emocje związali z największym cudem natury, lasem! Patronie leśników i myśliwych, prowadź mnie ścieżką życia tak, bym nie ranił swego ciała i duszy, bym nie krzywdził ludzi i innych żywych istot. wspieraj mnie przed Bogiem we wszystkich potrzebach. Amen.

 

Dzień Świętego Eustachego »

Facebook

Gościmy

Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.