Bieszczadzki Szlak Konny PTTK

Tekst: Marek Piotr Krzemieńwww.gtj.pttk.pl

 

Bieszczady stanowią niewątpliwie region górski znakomicie nadający się do uprawiania górskiej turystyki jeździeckiej. Od dawna więc przyciągały one miłośników konnej włóczęgi. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj działa wyjątkowo dużo ośrodków górskiej turystyki jeździeckiej, afiliowanych przy PTTK. Tutaj też pracują liczni Przodownicy GTJ PTTK służąc swą wiedzą i doświadczeniem licznym turystom.Powstało tutaj i nadal powstaje wiele kilometrów szlaków konnych. Oprócz Bieszczadzkiego Szlaku Konnego PTTK, który pragnę przedstawić czytelnikom, mamy w Bieszczadach także inne szlaki konne wytyczone przez PTTK oraz Bieszczadzki Park Narodowy.Bieszczadzki Szlak Konny PTTK zaczyna się na skraju Bieszczad - w Ośrodku Górskiej Turystyki Jeździeckiej - Latarnia Wagabundy w Woli Michowej i prowadzi przez Nasiczne, dalej zatacza pętlę przez najpiękniejsze i najdziksze tereny Bieszczad, w tym przez pasmo Otrytu, powraca do Nasicznego, skąd prowadzi do Wołosatego.Cały Bieszczadzki Szlak Konny PTTK, jak i pozostałe, został podzielony wg Odcinków obowiązujących przy zdobywaniu odznaki szlaku. Tak więc aby pokonać cały szlak i zdobyć odznakę, należy przejechać sześć jego odcinków. Na poszczególnych etapach znajduje się jednak wiele Ośrodków GTJ, które mogą stanowić punkty docelowe w kolejnych dniach wędrówki, tak więc długość poszczególnych dziennych odcinków możemy ustalać sobie dość dowolnie.

 

I etap Wola Michowa – Żubracze – Przysłup Długość 5 godz.

Naszą konną przygodę z Bieszczadami rozpoczynamy wyjeżdżając z OGTJ Latarnia Wagabundy położonego w Woli Michowej. Niedaleko stąd szlak doprowadzi nas do OGTJ Połonina w Żubraczym, gdzie możemy stanąć na popas. Z Żubraczego jedziemy do Przysłupia, do OGTJ Oberża Biesisko albo do gospodarstwa agroturystycznego Doroty i Krzysztofa Szymalów w Strzebowiskach.

II etap Przysłup – Nasiczne Długość 7 godz.

Z Przysłupia /Strzebowisk/ szlak wiedzie nas przez Jaworzec, Hulskie, Zatwarnicę i dalej przez przełęcz (825 m n.p.m.) między Dwernik - Kamieniem, a Jawornikiem dojeżdżamy do OGTJ Leśniczówka w Nasicznym.

III etap Nasiczne – Procisne – Lipie Długość 8 godz.

Z Leśniczówki Antka Flaka na szlak wyruszamy stokówką, okalającą Dwernik Kamień, a następnie zalesionym grzbietem dojeżdżamy do łąk nad Dwernikiem, skąd roztacza się wspaniały widok na Pasmo Otrytu i położony w dolinie Dwernik. Dalej szlak prowadzi drogą przez most na potoku Dwernik aż do stokówki biegnącej wzdłuż Sanu. Stokówka zawiedzie nas aż do Procisnego. W połowie drogi oznakowana odnoga szlaku przez bród na Sanie prowadzi do OGTJ Państwa Rusinów położonego na Rusinowej Polanie. Jadąc zaś dalej szlakiem głównym dotrzemy do prowadzonego przez Państwa Holików OGTJ w Procisnym. Kolejny odcinek szlaku prowadzi z Procisnego szerokimi łąkami nieopodal Cerkwi Bojkowskiej w. Smolniku. Następnie wznosi się on na zalesiony szczyt Kiczerki (678 m n.p.m. ), by następnie opaść w dół na Żurawin. Dalej szlak biegnie wzdłuż granicy z Ukrainą. Przechodzi przez Krywkę i traktem leśnym dochodzi do stokówki, którą docieramy do kolejnego OGTJ prowadzonego w Lipiu przez Panie Wacławę i EwelinęTerleckje.

IV etap Lipie – Polana – Serednie Małe Długość 6 godz.

Z Lipia szlak wychodzi łąkami, następnie skręca w młodnik, przecina drogę łączącą Ustrzyki Dolne z Górnymi i stromym podejściem wchodzi w pasmo "Ostrego". Następnie grzbietem dojeżdżamy do stokówki, a nią do przysiółka Polana Ostre. Jeszcze przed zabudowaniami skręcamy w lewo i leśnym traktem przez Haniów (656 m n.p.m.) docieramy do Skorodnego. Dalej szlak prowadzi drogą mijając po prawej stronie Niedźwiedzią Skałkę aż do Polany, gdzie znajduje się specjalizujący się w jeździe "na oklep" OGTJ Państwa Myślińskich. Z Polany jedziemy leśnym traktem do Wańka Działu. Tutaj szlak wchodzi na stokówkę, biegnie nią do skrzyżowania na którym skręcamy w prawo i dalej stokówką biegnącą u podnóża Otrytu dojeżdżamy do OGTJ Państwa Smoleńskich w Serednim Małym.

V etap Serednie Małe – Chmiel – Nasiczne Długość 6 godz.

Z Seredniego Małego szlak biegnie stokówką do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo i jedziemy cały czas w górę, aż docieramy do Pasma Otrytu. Na przełęczy nieopodal szczytu Hulskie (846 m n.p.m.) szlak rozgałęzia się. Z tego miejsca można pojechać dalej stokówką w kierunku Krywego i dotrzeć do Szlaku Transbeskidzkiego. Nasz szlak Bieszczadzki biegnie stąd w lewo na wschód i dalej głównym pasmem Otrytu jedziemy aż do "Chatki Socjologa". Za Schroniskiem szlak znowu się rozdziela. Jadąc dalej granią przez Trohaniec (939 m n.p.m.) dojedziemy do Rusinowej Polany, albo skręcając w prawo zalesionym grzbietem opuszczamy się w kierunku Chmiela. Dojeżdżamy do łąk i w lewo leśną ścieżką wjeżdżamy do "Prezesa" czyli do OGTJ prowadzonego przez Państwa Krzeszewskich.
Z ośrodka w Chmielu szlak biegnie leśnym traktem w kierunku Dwernika, przecina on skrzyżowanie - Dwernik- Zatrwarnica - Brzegi Górne i przechodzi przez most na Sanie. Następnie z drogi publicznej skręcamy w prawo, w drogę leśną i dalej przez most na potoku Dwernik w górę, dojeżdżamy do stokówki pod Dwernik Kamieniem i nią docieramy do Nasicznego.

VI etap Nasiczne – Wołosate Długość 4 godz.

Opuszczając Nasiczne wjeżdżamy na teren jakże przychylnego turystom konnym Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Szlak wiedzie przez Caryńskie, przełęcz Przysłup (785 m n.p.m.) gdzie można przy studenckim schronisku Koliba stanąć na popas, dalej mijamy Bereżki, Ustrzyki Górne i wzdłuż potoku Wołosatka dojeżdżamy do położonej u stóp Tarnicy (1346 m n.p.m.) Stadniny Koni Huculskich w Wołosatym czyli do końca szlaku.

Facebook

Gościmy

Odwiedza nas 208 gości oraz 0 użytkowników.